Czy dasz się zwieść reklamom CBD?

2 grudnia 2020 0 przez bioetyka

Badania kliniczne nad CBD w leczeniu lęku znacznie się rozrosły w ostatnich latach, a coraz więcej dowodów wskazuje na jego znaczący potencjał terapeutyczny. Podczas gdy większość aktualnych badań nad CBD jest albo przedklinicznych, albo wykorzystuje modele zwierzęce, pojawiły się również nowsze badania kliniczne z udziałem ludzi. Używając placebo, uczestnikom podawano losowo CBD lub placebo, a następnie monitorowano pod kątem poprawy nastroju, reakcji społecznych i jakości snu. Jednym z najciekawszych aspektów tego badania było to, że CBD wydawało się działać najlepiej, gdy był podawany samodzielnie, w porównaniu do sytuacji, gdy podawano go podczas sesji psychoterapeutycznych. Wyniki sugerują, że CBD może działać jako lek przeciwlękowy (lub przeciwlękowy), a niekoniecznie lek przeciwlękowy lub przeciwpsychotyczny. W rzeczywistości nawet ci, którym przepisano CBD w leczeniu depresji, wykazali poprawę nastroju i innych sposobów podczas przyjmowania leków, co sugeruje, że CBD może być w stanie leczyć poważniejsze schorzenia psychiczne niż depresja i inne zaburzenia nastroju łącznie.

Patrząc na CBD i lęk, należy wziąć pod uwagę wiele czynników.

Na przykład, jak wspomniano powyżej, wiele osób cierpiących na depresję może dobrze reagować na leczenie farmakologiczne, podczas gdy inne osoby mogą lepiej nadawać się do stosowania naturalnych środków. Ponadto obecnie nie ma badań na dużą skalę badających CBD i dzieci, a wiele informacji na temat CBD i dzieci pochodzi z niepotwierdzonych raportów rodziców, terapeutów lub ekspertów. Niemniej jednak American Academy of Child and Adolescent Psychiatry zauważyła, że ​​CBD ma niskie ryzyko wywołania negatywnych skutków ubocznych u dzieci.

Jedną z możliwych zalet CBD jest redukcja napadów u osób z padaczką. Może pomóc w normalizacji poziomu cukru we krwi i poprawie funkcjonowania układu nerwowego. Ponieważ wykazano, że CBD obniża poziom glukozy i zwiększa wrażliwość na insulinę u zwierząt, może pomóc w szczególności pacjentom z padaczką. Nie jest jasne, ile CBD powinien przyjmować pacjent, zwłaszcza jeśli chodzi o dawkowanie i częstotliwość przyjmowania leków. Z tego powodu ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o korzyściach płynących z CBD w leczeniu lęku lub innych zaburzeń.

Oprócz leczenia lęku i depresji, obecnie prowadzone są obiecujące badania kliniczne z wykorzystaniem CBD u ludzi. Jedno badanie porównujące CBD z lekami przeciwlękowymi w postaci benzodiazepin daje obiecujące wyniki. W tym badaniu zdrowym dorosłym (pielęgniarkom i osobom niebędącym pielęgniarkami) losowo przydzielono jedną z trzech dawek cbd lub placebo. Grupa, która przyjęła placebo, miała znacznie większą redukcję średniej liczby napadów paniki niż grupa, która otrzymała lek przeciwlękowy. Potrzeba więcej badań, aby potwierdzić te wyniki, ale w tym momencie wydaje się, że CBD ma mniej skutków ubocznych niż benzodiazepiny.

Innym obszarem, w którym CBD jest stosowane w leczeniu lęku i depresji, jest leczenie uzależnień.

Wiele osób, które są uzależnione od alkoholu lub innych substancji, stwierdza, że ​​ich lęk, depresja i wahania nastroju są poważnie pogłębione przez obecność tych substancji w ich ciałach. W wielu badaniach klinicznych wykazano, że wypicie całej butelki oleju CBD tuż przed spożyciem tych substancji znacznie zmniejsza nasilenie objawów odstawienia doświadczanych przez alkoholików i inne osoby, które próbują przestać pić. Ponadto wiele osób, które mają ochotę na substancje uzależniające, znajduje ulgę w oleju CBD, zastępując substancję, którą z trudem kontrolują, CBD.

Wreszcie stwierdzono, że CBD jest bardzo biodostępne. Szybko metabolizuje w organizmie człowieka, docierając do pnia mózgu w ciągu kilku godzin. To sprawia, że ​​jest głównym kandydatem do leczenia lęku i innych zaburzeń, ponieważ jest tak łatwo wchłaniany przez organizm. Nie zgłoszono żadnych niepożądanych skutków ubocznych stosowania ekstraktu z oleju CBD w leczeniu lęku lub innych zaburzeń. Ta biodostępność i wysokiej jakości wchłanianie sprawiają, że CBD jest realną opcją leczenia dla wielu pacjentów cierpiących na lęk i depresję.