Czy rozważasz CBD na jaskrę?

1 stycznia 2021 0 przez bioetyka

Medyczna marihuana jest obecnie zatwierdzona do leczenia epilepsji; ale niektórzy są ciekawi CBD dla jaskry.

Obecnie nie ma rozstrzygających dowodów na to, że CBD działa w zmniejszaniu objawów jaskry. Nie oznacza to jednak, że dalsze badania nie są uzasadnione. Wiele osób cierpiących na jaskrę wciąż szuka lekarstwa na tę dolegliwość.

Ostatnie badania wykazały, że CBD może być pomocne w leczeniu jaskry. W tych badaniach myszom podawano CBD po uszkodzeniu nerwu wzrokowego laserem dwutlenku węgla. W porównaniu ze zwykłymi myszami CBD powodowało mniej stanów zapalnych w uszkodzonym oku. Ponadto naukowcy odkryli, że CBD aktywowało układ endokannabinoidowy w organizmie. W ten sposób można leczyć jaskrę za pomocą CBD.

Leczy się dwa rodzaje jaskry z zamkniętym kątem przesączania: otwartego kąta i zamkniętego kąta. W pierwszym przypadku ciśnienie wewnątrzgałkowe jest zwiększone z powodu otwarcia oczu. W tym drugim przypadku ciśnienie jest obniżone z powodu jaskry z zamkniętym kątem przesączania. Ten rodzaj jaskry jest leczony inaczej.

Oba typy jaskry z zamkniętym kątem przesączania mogą prowadzić do poważnego uszkodzenia nerwu wzrokowego. W pierwszym przypadku utrata widzenia peryferyjnego jest powszechna. W przypadku jaskry z zamkniętym kątem, nerw wzrokowy jest narażony na znacznie wyższe ciśnienie wewnątrzgałkowe. W rezultacie pacjent często odczuwa nudności, niewyraźne widzenie, podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe i ból głowy.

Pacjenci z jaskrą z otwartym kątem przesączania często wymagają hospitalizacji. Krople do oczu pomagają obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe wewnątrz oka. Jednak długotrwałe stosowanie kropli do oczu może powodować działania niepożądane, takie jak nudności, zmęczenie i wymioty. Aby przezwyciężyć te skutki uboczne, zamiast kropli do oczu stosuje się leki doustne, takie jak Alcon i Maxalt.

Oprócz leczenia objawów, CBD na jaskrę jest również stosowany w leczeniu samej choroby.

Przeciwzapalny składnik CBD łagodzi objawy związane z odleżynami. Olejek nakładany bezpośrednio na oko może zmniejszyć stan zapalny i zwiększyć przepływ krwi do gałki ocznej. W wyniku zwiększonego przepływu krwi ciśnienie w gałce ocznej spada. W przypadku pacjentów, którzy odczuwają ciągłe swędzenie z powodu odleżyn, CBD może pomóc złagodzić te objawy. Leki doustne nie mogą jednak wyleczyć pierwotnej przyczyny problemu, ponieważ nie mogą same obniżyć ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Aby odwrócić skutki cukrzycy na organizm, CBD musi być połączone ze zmianami stylu życia. Prowadzenie zdrowego trybu życia – obejmującego regularne ćwiczenia, wystarczające spożycie płynów i dobre nawyki żywieniowe – jest ważne dla utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi. Dodatkowo pacjenci z cukrzycą typu 2 powinni skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem CBD, ponieważ może to mieć niepożądane skutki. Na przykład właściwości przeciwzapalne olejku mogą podrażniać skórę, co prowadzi do zapalenia i podrażnienia oczu. Dlatego osobom chorym na cukrzycę mówi się, aby przed wypróbowaniem oleju CBD najpierw zbadali oczy przez lekarza.

Oprócz stosowania CBD w leczeniu jaskry, lekarze często zalecają stosowanie leków doustnych oprócz jego podstawowej funkcji polegającej na zmniejszaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Leki te nazywane są lekami przeciwnadciśnieniowymi. Chociaż nie ma jeszcze badań dotyczących wpływu CBD na nadciśnienie, są one skuteczne w łagodzeniu objawów choroby. Jednak nadal najlepiej jest skonsultować się z lekarzem przed zażyciem jakichkolwiek leków. Ma to na celu upewnienie się, że pierwotna przyczyna choroby została prawidłowo zdiagnozowana, abyś mógł skutecznie leczyć cukrzycę bez narażania zdrowia.

Pacjenci z cukrzycą typu II, którzy często doświadczają nudności, są bardziej narażeni na wystąpienie retinopatii cukrzycowej, stanu, w którym naczynia krwionośne prowadzące do oczu stają się cieńsze. W rezultacie częściej doświadczają niewyraźnego widzenia, silnego bólu oka i innych objawów utraty wzroku. Aby temu zapobiec, lek można przyjmować doustnie lub przez wstrzyknięcie roztworu do oka. Jest to często stosowane w połączeniu z leczeniem nudności.

Pacjenci cierpiący na częste wymioty z powodu choroby refluksowej przełyku (GERD) zwykle przyjmują marihuanę na jaskrę, ponieważ zawiera ona naturalne związki (takie jak THC i CBD), które mogą złagodzić objawy wywołane przez GERD. Jednak zarówno marihuana, jak i CBD mają poważne skutki uboczne, a pacjenci powinni je stosować wyłącznie pod nadzorem lekarza. Zalecana dawka CBD na jaskrę to jeden do dwóch gramów dziennie, ale dokładna ilość leku zależy od wagi i wielkości ciała pacjenta. Oprócz tego, że jest skutecznym lekiem, mówi się, że CBD jest również bezpieczniejsze niż marihuana, ponieważ ma mniej skutków ubocznych. Jednak CBD przyjmowane w wyższych dawkach może powodować uzależnienie psychiczne i działanie uspokajające.